Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Система відбору суддів до Верховного суду та Вищого антикорупційного суду України, до якого напряму було долучено громадянське суспільство, є унікальним та дієвим досвідом, і це могло б бути цікавим для інших європейських країн.
Про це заявив президент Європейської комісії з питань ефективності правосуддя Ради Європи (2014-2018), голова департаменту міністерства юстиції Австрії та міжнародний експерт проекту ЄС «Право-Justice» Георг Става під час інформаційного заходу в штаб-квартирі ОБСЄ, присвяченого українським реформам «Підсумки ключових реформ в Україні: децентралізація та судова система», – повідомляє Укрінформ.
«Найбільш цікавий момент – це те, що засідання (засідання ВКССУ з відбору суддів – ред.) були публічними, і не просто публічними, а вони ще й транслювалися в Інтернеті, тобто були публічними абсолютно для всіх. Громадянське суспільство було запрошено та долучено до участі. Це – унікально, оскільки в жодній європейській системі не передбачені ці додаткові кроки із залучення громадянського суспільства. І я б хотів на цьому сфокусувати увагу, оскільки це могло б бути цікавим і для інших країн», – заявив Става, який минулого року очолював міжнародну команду експертів з підготовки звіту про процес відбору та оцінювання суддів в Україні.
За його словами, модель, яка застосовується в Україні – «абсолютно нова і намагається охопити усі практики в ЄС та додати сучасні елементи».
Георг Става, який також багато років пропрацював суддею в Австрії, вказав на те, що процес відбору суддів є дуже чутливим механізмом, адже відбувається певною мірою втручання в незалежний суддівський корпус: «Як правило, процес відбору суддів проходить за закритими дверми. І система сама себе відновлює належним чином, це не робиться так публічно».
Однак, переконаний експерт, на сьогодні такий підхід викликає багато питань, і це стосується не лише України, а й багатьох європейських країн, у тому числі Австрії: періодично виникають ситуації, коли суспільство висловлює певні сумніви щодо суддівського корпусу, виникають різні конспіраційні теорії, однак все це обговорюється лише в Інтернеті. В Україні ж громадянському суспільству було дано можливість задати напряму усі ці незручні запитання кандидатам на посаду суддів.
Як вважає Георг Става, перший ефект такого підходу був невидимий, але дуже значний: близько 30% кандидатів вирішили далі не проходити конкурс, «що значить процес очищення відбувся ще до самих публічних засідань». Наступний ефект – відсіювання кандидатів до нового Верховного суду та Вищого антикорупційного суду завдяки участі громадськості в особі Громадської ради доброчесності. Ще одним наслідком такого підходу стало зростання довіри до судової системи в Україні,.
«Тобто, це – процес, який, на нашу думку, працює. І це процес, який може бути заснований в інших європейських системах – якщо вони будуть достатньо хоробрі, щоб запросити громадське суспільство до процесу відбору суддів», – заявив Георг Става.
https://zik.ua/